str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

25 maja 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.1
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: 796 423 628
Baza wiedzy
Zatrudnienie małżonka - składki ZUS
06.11.2014
PYTANIE:
Prowadzę jednoosobową działalność doradczą. Czy mogę w firmie zatrudnić męża? Ile wyniosą wówczas składki ZUS?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku zatrudnienia przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą małżonka (dzieci, rodziców) na umowę o pracę, dla potrzeb ZUS jest on traktowany jako osoba współpracująca - z koniecznością płacenia składek od minimalnych podstaw, jak dla właściciela firmy (tzw. 'duży ZUS', bez prawa do obniżonych składek przez pierwsze 2 lata). Zapłacone za współmałżonka składki na ubezpieczenie społeczne właściciel może odliczać od swojej podstawy opodatkowania lub zaliczać w koszty, nie może natomiast uwzględniać w kosztach wypłaconego małżonkowi wynagrodzenia - to istotne ograniczenie.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonek jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w innej firmie i otrzymuje tam co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2014 roku 1.680 zł brutto) - wówczas wystarczy zgłosić małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego i tylko to ubezpieczenie płacić. W przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci się 9% podstawy, a od podatku odlicza się (lub uwzględnia w kosztach) 7,75% podstawy.

Innym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć płacenia 'dużego ZUS' dla osoby współpracującej jest zatrudnienie małżonka na umowę zlecenia - wówczas naliczanie składek będzie od wynagrodzenia brutto na umowie, jak w przypadku pracowników niespokrewnionych z właścicielem. Poprzedni akapit dotyczący równoczesnego zatrudnienia u innego pracodawcy i płacenia tylko ubezpieczenia zdrowotnego ma tutaj także zastosowanie.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009