str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

23 sierpnia 2019
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.6.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (12) 267-28-05
Baza wiedzy
Zakup używanego samochodu na podstawie umowy sprzedaży
06.07.2015
PYTANIE:
Kupiłem samochód osobowy od osoby prywatnej na podstawie umowy sprzedaży. Będę wykorzystywał auto do prowadzenia działalności i do celów prywatnych. W jaki sposób rozliczyć zakup, a jak późniejsze wydatki na paliwo i eksploatację? Czy trzeba prowadzić jakieś ewidencje?

ODPOWIEDŹ:
1. Skoro podstawą zakupu samochodu jest umowa sprzedaży, to trzeba wprowadzić ją jako Wydatek - Inny, rodzaj wydatku: 'środek trwały-zakup'. Zaraz obok rodzaju wydatku proszę zaznaczyć opcję 'Dotyczy pojazdu' i za pomocą guzika '+' dodać pojazd, odpowiednio go definiując. W zależności od charakterystyki pojazdu (rodzaj, sposób używania) będą później odpowiednio rozliczane wydatki z nim związane. Pojazd można również zdefiniować (lub zmienić jego dane) w menu Listy - Dane - Pojazdy.

2. Po zatwierdzeniu wydatku 'środek trwały-zakup' nie będzie wpisu do Księgi, pojawi się natomiast pytanie o wprowadzenie do Ewidencji środków trwałych. Po potwierdzeniu otworzy się okno 'Środek trwały', gdzie proszę podać wartość początkową taką, jak na umowie, a po zaznaczeniu, że chodzi o pojazd, wybrać numer rejestracyjny z listy zdefiniowanych pojazdów. W przypadku samochodów używanych (wykorzystywanych przed nabyciem przez co najmniej 6 miesięcy) maksymalna stawka amortyzacji wynosi 40% (okres rozliczenia 2,5 roku). Jeśli jest to samochód osobowy, to w grę wchodzi tylko amortyzacja liniowa. W przypadku samochodu osobowego trzeba jeszcze uzupełnić pole z limitowaną wartością początkową - będzie to także cena nabycia, ale nie więcej niż 20.000 EUR w przeliczeniu na złote.

3. Jeśli chodzi o rozliczanie wydatków związanych z pojazdem, to program Elfin Mała Firma robi to automatycznie, o ile pojazd jest odpowiednio zdefiniowany (vide punkt 1). W przypadku samochodu osobowego używanego zarówno do celów działalności, jak i prywatnych nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu. Od wydatków na eksploatację odliczane będzie 50% VAT, natomiast jeśli chodzi o faktury za paliwo, to dotychczas było bez odliczenia, zaś od 1.07.2015 r. odliczane będzie także 50% VAT.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
Zakup oprogramowania z licencją - wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
Kupiłam oprogramowanie z licencją za kwotę 1.800 zł netto. Proszę o instrukcję, jak wprowadzić zakup do programu, aby teraz odliczyć podatek VAT, a następnie rozliczać amortyzację przez 24 miesiące?
Rachunek do umowy o dzieło, jego rozliczenie i obowiązki podatkowe
Informatyk przygotował dla mojej firmy stronę WWW na podstawie umowy o dzieło. Poszukuję wzoru rachunku do umowy o dzieło oraz informacji o sposobie jego rozliczenia.
więcej >

PROMOCJA!

Przy zakupie programu (w wersji Standard, Premium lub PRO) do 31.08.2019 otrzymujesz w promocji pendrive Kingston 16GB GRATIS! Zobacz szczegóły promocji.

Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2019 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009