str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

25 maja 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.1
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: 796 423 628
Baza wiedzy
Rozliczanie auta używanego na podstawie umowy najmu
18.03.2016
PYTANIE:
Dla celów działalności gospodarczej wypożyczam na kilkudniowe okresy z wypożyczalni samochód osobowy. Jak powinienem rozliczać opłaty za wypożyczenie, eksploatację i paliwo? Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu i rozliczać kilometrówkę?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku samochodów osobowych używanych na podstawie umowy najmu, według kilometrówki rozliczane są wydatki na eksploatację i paliwo, natomiast czynsz najmu zaliczany jest bezpośrednio w koszty. Wyłączenie czynszu najmu z kilometrówki nastąpiło po wydaniu przez Ministerstwo Finansów w listopadzie 2013 r. interpretacji ogólnej w tej sprawie (sygn. DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005) - piszemy o tym na stronie http://www.elfin.pl/malafirma/zmiany (lista zmian dla wersji 2.5.2).

Jeśli chodzi o VAT, to dla samochodu osobowego przy wszystkich rodzajach wydatków (najem, eksploatacja, paliwo) będzie odliczane 50% podatku naliczonego.

W programie Elfin Mała Firma przy wprowadzaniu faktury musi Pan wybierać właściwy rodzaj wydatku, zaznaczać opcję 'Dotyczy pojazdu' i wskazywać odpowiednio zdefiniowany pojazd. W rezultacie:
a) wydatki 'eksploatacja pojazdu (oprócz paliwa)' i 'paliwo' będą trafiały do rozliczenia według kilometrówki,
b) wydatki 'czynsz-wynajem' będą trafiały bezpośrednio w koszty.

Oprócz tego musi Pan ewidencjonować przejazdy (Ewidencje - Pojazdy - Przejazdy), a na koniec miesiąca dokonywać rozliczenia według kilometrówki (Rozliczenia - Pojazdy niefirmowe).

Rozliczenia samochodu osobowego używanego na podstawie umowy najmu są więc dosyć skomplikowane, jednak w całości obsługiwane i ułatwiane przez program Elfin Mała Firma.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009