str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

25 maja 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.1
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: 796 423 628
Baza wiedzy
Świadczenie usług poza terytorium UE - jak rozliczyć?
11.10.2016
PYTANIE:
Wykonuję usługi dla klienta ze Szwajcarii. Wystawiłam dla niego fakturę walutową - jak ją rozliczyć w programie?

ODPOWIEDŹ:
Usługi świadczone na rzecz podatników opodatkowane są zasadniczo w miejscu, gdzie usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Ze świadczeniem usług poza terytorium kraju mamy zatem do czynienia w przypadku sprzedaży dla kontrahenta zagranicznego - unijnego lub pozaunijnego. Przy tego typu transakcjach zobowiązanym do zapłaty podatku VAT jest nabywca.

Aby rozliczyć transakcję świadczenia usług poza terytorium UE w programie Elfin Mała Firma należy utworzyć nowy "Przychód - Faktura VAT", a następnie:
- wprowadzić wymagane dane, w tym wartość sprzedaży przeliczoną na złote i wybrać stawkę VAT "nie podl." (zobowiązanym do naliczenia podatku jest nabywca),
- wybrać rodzaj transakcji "poza terytorium kraju (towary i usługi)",
- w przypadku kontrahenta pozaunijnego opcja "świadczenie usług, o których mowa w art.100 ust.1 pkt 4 ustawy" pozostanie niezaznaczona,
- zatwierdzić wpis.

Podczas generowania deklaracji VAT-7/VAT-7K transakcja świadczenia usług poza terytorium kraju zostanie wykazana w poz. 11 formularza (w przypadku sprzedaży dla podatnika unijnego pojawiłaby się dodatkowo w poz. 12).

Jeśli po dokonaniu zapłaty przez kontrahenta pojawią się różnice kursowe, to w zależności od tego, czy będą in plus, czy in minus, należy je wprowadzić jako "Przychód - Inny" lub "Wydatek - Inny", podając kwotę odnotowanej różnicy.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009