str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

30 maja 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.1
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: 796 423 628
Baza wiedzy
Montaż instalacji gazowej w firmowym samochodzie - jednorazowy koszt czy ulepszenie środka trwałego?
06.12.2016
PYTANIE:
Zamontowałem instalację gazową w firmowym samochodzie osobowym - wartość faktury to 1.600 zł netto/1.968 zł brutto. Czy mogę ją zaksięgować jednorazowo w koszty, czy powinienem wprowadzić jako ulepszenie środka trwałego, a następnie amortyzować?

ODPOWIEDŹ:
Jeśli wartość ulepszenia nie przekracza 3.500 zł (liczy się suma ulepszeń danego środka trwałego w ciągu roku podatkowego), to nie zwiększa ono wartości początkowej środka trwałego, lecz można zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Należy pamiętać, że w przypadku wydatku dotyczącego samochodu osobowego (lub ciężarowego nie spełniającego wymogów pełnego odliczenia VAT) odliczeniu podlega 50% VAT z faktury. W związku z tym wartość kosztu (ewentualnie ulepszenia) stanowić będzie suma wartości netto i nieodliczonego VAT. W Pańskim przypadku będzie to 1.600 + 184 = 1.784 zł - nie będzie zatem występował obowiązek wprowadzenia wydatku jako ulepszenia środka trwałego. Chyba, że w całym roku suma wydatków na ulepszenie samochodu przekroczy 3.500 zł - wówczas konieczne będzie dodanie ulepszenia (i dokonanie korekty kosztów poprzez wyksięgowanie wcześniej wprowadzonego wydatku).

Jeśli chodzi o rozliczenie w programie Elfin Mała Firma, to podczas wprowadzania faktury wydatkowej proszę wybrać właściwy rodzaj wydatku:
- "inne" - jeśli wartość (netto plus połowa VAT w przypadku samochodu osobowego) nie przekracza 3.500 zł,
- "środek trwały - ulepszenie" - jeśli suma 3.500 zł została przekroczona.
Następnie należy zaznaczyć opcję "Dotyczy pojazdu" i wybrać właściwy pojazd z listy - na tej podstawie program odpowiednio rozliczy operację.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009