str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

6 października 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.8.0
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Zatrudnienie małżonka - składki ZUS
06.11.2014
PYTANIE:
Prowadzę jednoosobową działalność doradczą. Czy mogę w firmie zatrudnić męża? Ile wyniosą wówczas składki ZUS?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku zatrudnienia przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą małżonka (dzieci, rodziców) na umowę o pracę, dla potrzeb ZUS jest on traktowany jako osoba współpracująca - z koniecznością płacenia składek od minimalnych podstaw, jak dla właściciela firmy (tzw. 'duży ZUS', bez prawa do obniżonych składek przez pierwsze 2 lata). Zapłacone za współmałżonka składki na ubezpieczenie społeczne właściciel może odliczać od swojej podstawy opodatkowania lub zaliczać w koszty, nie może natomiast uwzględniać w kosztach wypłaconego małżonkowi wynagrodzenia - to istotne ograniczenie.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonek jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w innej firmie i otrzymuje tam co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2014 roku 1.680 zł brutto) - wówczas wystarczy zgłosić małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego i tylko to ubezpieczenie płacić. W przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci się 9% podstawy, a od podatku odlicza się (lub uwzględnia w kosztach) 7,75% podstawy.

Innym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć płacenia 'dużego ZUS' dla osoby współpracującej jest zatrudnienie małżonka na umowę zlecenia - wówczas naliczanie składek będzie od wynagrodzenia brutto na umowie, jak w przypadku pracowników niespokrewnionych z właścicielem. Poprzedni akapit dotyczący równoczesnego zatrudnienia u innego pracodawcy i płacenia tylko ubezpieczenia zdrowotnego ma tutaj także zastosowanie.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009