str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

14 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Zakup używanego samochodu na podstawie umowy sprzedaży
06.07.2015
PYTANIE:
Kupiłem samochód osobowy od osoby prywatnej na podstawie umowy sprzedaży. Będę wykorzystywał auto do prowadzenia działalności i do celów prywatnych. W jaki sposób rozliczyć zakup, a jak późniejsze wydatki na paliwo i eksploatację? Czy trzeba prowadzić jakieś ewidencje?

ODPOWIEDŹ:
1. Skoro podstawą zakupu samochodu jest umowa sprzedaży, to trzeba wprowadzić ją jako Wydatek - Inny, rodzaj wydatku: 'środek trwały-zakup'. Zaraz obok rodzaju wydatku proszę zaznaczyć opcję 'Dotyczy pojazdu' i za pomocą guzika '+' dodać pojazd, odpowiednio go definiując. W zależności od charakterystyki pojazdu (rodzaj, sposób używania) będą później odpowiednio rozliczane wydatki z nim związane. Pojazd można również zdefiniować (lub zmienić jego dane) w menu Listy - Dane - Pojazdy.

2. Po zatwierdzeniu wydatku 'środek trwały-zakup' nie będzie wpisu do Księgi, pojawi się natomiast pytanie o wprowadzenie do Ewidencji środków trwałych. Po potwierdzeniu otworzy się okno 'Środek trwały', gdzie proszę podać wartość początkową taką, jak na umowie, a po zaznaczeniu, że chodzi o pojazd, wybrać numer rejestracyjny z listy zdefiniowanych pojazdów. W przypadku samochodów używanych (wykorzystywanych przed nabyciem przez co najmniej 6 miesięcy) maksymalna stawka amortyzacji wynosi 40% (okres rozliczenia 2,5 roku). Jeśli jest to samochód osobowy, to w grę wchodzi tylko amortyzacja liniowa. W przypadku samochodu osobowego trzeba jeszcze uzupełnić pole z limitowaną wartością początkową - będzie to także cena nabycia, ale nie więcej niż 20.000 EUR w przeliczeniu na złote.

3. Jeśli chodzi o rozliczanie wydatków związanych z pojazdem, to program Elfin Mała Firma robi to automatycznie, o ile pojazd jest odpowiednio zdefiniowany (vide punkt 1). W przypadku samochodu osobowego używanego zarówno do celów działalności, jak i prywatnych nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu. Od wydatków na eksploatację odliczane będzie 50% VAT, natomiast jeśli chodzi o faktury za paliwo, to dotychczas było bez odliczenia, zaś od 1.07.2015 r. odliczane będzie także 50% VAT.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009