str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

19 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Rozliczanie auta używanego na podstawie umowy najmu
18.03.2016
PYTANIE:
Dla celów działalności gospodarczej wypożyczam na kilkudniowe okresy z wypożyczalni samochód osobowy. Jak powinienem rozliczać opłaty za wypożyczenie, eksploatację i paliwo? Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu i rozliczać kilometrówkę?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku samochodów osobowych używanych na podstawie umowy najmu, według kilometrówki rozliczane są wydatki na eksploatację i paliwo, natomiast czynsz najmu zaliczany jest bezpośrednio w koszty. Wyłączenie czynszu najmu z kilometrówki nastąpiło po wydaniu przez Ministerstwo Finansów w listopadzie 2013 r. interpretacji ogólnej w tej sprawie (sygn. DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005) - piszemy o tym na stronie http://www.elfin.pl/malafirma/zmiany (lista zmian dla wersji 2.5.2).

Jeśli chodzi o VAT, to dla samochodu osobowego przy wszystkich rodzajach wydatków (najem, eksploatacja, paliwo) będzie odliczane 50% podatku naliczonego.

W programie Elfin Mała Firma przy wprowadzaniu faktury musi Pan wybierać właściwy rodzaj wydatku, zaznaczać opcję 'Dotyczy pojazdu' i wskazywać odpowiednio zdefiniowany pojazd. W rezultacie:
a) wydatki 'eksploatacja pojazdu (oprócz paliwa)' i 'paliwo' będą trafiały do rozliczenia według kilometrówki,
b) wydatki 'czynsz-wynajem' będą trafiały bezpośrednio w koszty.

Oprócz tego musi Pan ewidencjonować przejazdy (Ewidencje - Pojazdy - Przejazdy), a na koniec miesiąca dokonywać rozliczenia według kilometrówki (Rozliczenia - Pojazdy niefirmowe).

Rozliczenia samochodu osobowego używanego na podstawie umowy najmu są więc dosyć skomplikowane, jednak w całości obsługiwane i ułatwiane przez program Elfin Mała Firma.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009