str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

19 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Świadczenie usług poza terytorium UE - jak rozliczyć?
11.10.2016
PYTANIE:
Wykonuję usługi dla klienta ze Szwajcarii. Wystawiłam dla niego fakturę walutową - jak ją rozliczyć w programie?

ODPOWIEDŹ:
Usługi świadczone na rzecz podatników opodatkowane są zasadniczo w miejscu, gdzie usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Ze świadczeniem usług poza terytorium kraju mamy zatem do czynienia w przypadku sprzedaży dla kontrahenta zagranicznego - unijnego lub pozaunijnego. Przy tego typu transakcjach zobowiązanym do zapłaty podatku VAT jest nabywca.

Aby rozliczyć transakcję świadczenia usług poza terytorium UE w programie Elfin Mała Firma należy utworzyć nowy "Przychód - Faktura VAT", a następnie:
- wprowadzić wymagane dane, w tym wartość sprzedaży przeliczoną na złote i wybrać stawkę VAT "nie podl." (zobowiązanym do naliczenia podatku jest nabywca),
- wybrać rodzaj transakcji "poza terytorium kraju (towary i usługi)",
- w przypadku kontrahenta pozaunijnego opcja "świadczenie usług, o których mowa w art.100 ust.1 pkt 4 ustawy" pozostanie niezaznaczona,
- zatwierdzić wpis.

Podczas generowania deklaracji VAT-7/VAT-7K transakcja świadczenia usług poza terytorium kraju zostanie wykazana w poz. 11 formularza (w przypadku sprzedaży dla podatnika unijnego pojawiłaby się dodatkowo w poz. 12).

Jeśli po dokonaniu zapłaty przez kontrahenta pojawią się różnice kursowe, to w zależności od tego, czy będą in plus, czy in minus, należy je wprowadzić jako "Przychód - Inny" lub "Wydatek - Inny", podając kwotę odnotowanej różnicy.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009