str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

19 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Montaż instalacji gazowej w firmowym samochodzie - jednorazowy koszt czy ulepszenie środka trwałego?
06.12.2016
PYTANIE:
Zamontowałem instalację gazową w firmowym samochodzie osobowym - wartość faktury to 1.600 zł netto/1.968 zł brutto. Czy mogę ją zaksięgować jednorazowo w koszty, czy powinienem wprowadzić jako ulepszenie środka trwałego, a następnie amortyzować?

ODPOWIEDŹ:
Jeśli wartość ulepszenia nie przekracza 3.500 zł (liczy się suma ulepszeń danego środka trwałego w ciągu roku podatkowego), to nie zwiększa ono wartości początkowej środka trwałego, lecz można zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Należy pamiętać, że w przypadku wydatku dotyczącego samochodu osobowego (lub ciężarowego nie spełniającego wymogów pełnego odliczenia VAT) odliczeniu podlega 50% VAT z faktury. W związku z tym wartość kosztu (ewentualnie ulepszenia) stanowić będzie suma wartości netto i nieodliczonego VAT. W Pańskim przypadku będzie to 1.600 + 184 = 1.784 zł - nie będzie zatem występował obowiązek wprowadzenia wydatku jako ulepszenia środka trwałego. Chyba, że w całym roku suma wydatków na ulepszenie samochodu przekroczy 3.500 zł - wówczas konieczne będzie dodanie ulepszenia (i dokonanie korekty kosztów poprzez wyksięgowanie wcześniej wprowadzonego wydatku).

Jeśli chodzi o rozliczenie w programie Elfin Mała Firma, to podczas wprowadzania faktury wydatkowej proszę wybrać właściwy rodzaj wydatku:
- "inne" - jeśli wartość (netto plus połowa VAT w przypadku samochodu osobowego) nie przekracza 3.500 zł,
- "środek trwały - ulepszenie" - jeśli suma 3.500 zł została przekroczona.
Następnie należy zaznaczyć opcję "Dotyczy pojazdu" i wybrać właściwy pojazd z listy - na tej podstawie program odpowiednio rozliczy operację.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009