str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

20 czerwca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
Zakup oprogramowania z licencją - wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
Kupiłam oprogramowanie z licencją za kwotę 1.800 zł netto. Proszę o instrukcję, jak wprowadzić zakup do programu, aby teraz odliczyć podatek VAT, a następnie rozliczać amortyzację przez 24 miesiące?
Rachunek do umowy o dzieło, jego rozliczenie i obowiązki podatkowe
Informatyk przygotował dla mojej firmy stronę WWW na podstawie umowy o dzieło. Poszukuję wzoru rachunku do umowy o dzieło oraz informacji o sposobie jego rozliczenia.
Sprzedaż z odwrotnym obciążeniem (m.in. obrót złomem i stalą oraz podwykonawstwo usług budowlanych) - rozliczenie w Małej Firmie
Świadczę usługi budowlane jako podwykonawca i od stycznia tego roku zostałem objęty odwrotnym obciążeniem VAT. Jak wystawiać i rozliczać takie faktury?
Zasiłek chorobowy z ZUS - wykazywanie dochodu, zmniejszenie składek za okres zwolnienia
W ubiegłym miesiącu przebywałem na zwolnieniu lekarskim, a teraz ZUS wypłacił mi zasiłek chorobowy. Czy za okres choroby mam płacić składki ZUS? Jak rozliczyć dochód z tytułu zasiłku chorobowego?
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych - rozliczenie wg kilometrówki
Używam samochodu prywatnego zarówno dla celów osobistych, jak i firmowych. Jak rozliczać koszty używania samochodu dotyczące działalności gospodarczej?
Naprawa powypadkowa firmowego samochodu z autocasco (AC)
Jak rozliczyć fakturę VAT za naprawę samochodu osobowego w związku ze szkodą komunikacyjną? Pojazd miał polisę AC i naprawiany był w ramach ubezpieczenia. Ubezpieczyciel przelał na konto warsztatu kwotę netto plus połowę podatku VAT, drugą połowę VAT-u musiałem dopłacić sam. Jak mogę odzyskać zapłacony VAT?
Zakup oprogramowania za granicą - jak rozliczyć import usług?
Kupiłem uaktualnienie oprogramowania przez internet od firmy Adobe (NIP IE). Faktura jest w euro, z zerowym VAT-em. Płatność nastąpiła kartą kredytową, a rachunek został obciążony w złotych. Rozumiem, że to jest import usług i powinienem naliczyć VAT. Jak to zrobić? Według jakiego kursu rozliczyć zakup?
Generowanie faktur w formacie PDF
Jak zapisać wystawioną fakturę do pliku PDF, aby można było wysłać ją elektronicznie?
Odliczenie 100% VAT od paliwa dla samochodu ciężarowego
Używam w firmie samochodu ciężarowego, jest on wprowadzony do programu. Przy rozliczaniu zakupu paliwa do niego nie jest odliczany cały VAT, lecz tylko połowa. Co zrobić, aby program odliczał 100% VAT?
Paragon za autostradę - czy można odliczyć VAT?
Otrzymałam paragon za przejazd autostradą, oprócz danych wystawcy jest na nim wyszczególniony podatek VAT. Czy na podstawie paragonu mogę rozliczyć koszt i odliczyć podatek VAT, czy muszę uzyskać fakturę?
Leasing operacyjny samochodu - jak rozliczać w programie?
W jaki sposób rozliczać w programie Elfin Mała Firma wydatki związane z leasingiem operacyjnym samochodu - opłata początkowa, raty miesięczne oraz wykup po zakończeniu umowy?
Sprzedaż z odwrotnym obciążeniem a okres i sposób składania deklaracji VAT-7
W miesiącu czerwcu sprzedałem usługi podwykonawstwa budowlanego z odwrotnym obciążeniem VAT. Czy od lipca powinienem składać miesięczne deklaracje VAT-7? Dotychczas rozliczałem się z VAT kwartalnie.
Zakup z odwrotnym obciążeniem - jak rozliczyć? Czy nabywca nalicza podatek VAT?
Otrzymałem fakturę "odwrotne obciążenie" od podwykonawcy za usługi montażowe - jak ją rozliczyć? Czy mam naliczyć od niej podatek VAT?
Zlikwidowany środek trwały "znika" z ewidencji
W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przeprowadzam likwidację środka trwałego wprowadzając datę jego zbycia. Dlaczego przestaje on być widoczny na liście?
Nabywca i inny odbiorca na fakturze sprzedaży
Na fakturze muszę podać oprócz danych nabywcy także dane odbiorcy (innego niż nabywca). Jak to zrobić w programie?
Składanie e-deklaracji VAT z programu Elfin Mała Firma
Od stycznia 2017 roku mam obowiązek składania deklaracji VAT-7 w postaci elektronicznej. Jak zrobić to w programie?
Montaż instalacji gazowej w firmowym samochodzie - jednorazowy koszt czy ulepszenie środka trwałego?
Zamontowałem instalację gazową w firmowym samochodzie osobowym - wartość faktury to 1.600 zł netto/1.968 zł brutto. Czy mogę ją zaksięgować jednorazowo w koszty, czy powinienem wprowadzić jako ulepszenie środka trwałego, a następnie amortyzować?
Zakup na raty - bez korekty kosztów w 2016 roku
Jak zaksięgować fakturę za telefon komórkowy zakupiony u operatora w systemie ratalnym? Faktura jest wystawiona na całą kwotę (zapłacono 1,23 zł brutto, reszta pozostaje do zapłaty w ratach według załączonego harmonogramu), a pierwsza rata jest doliczona do bieżącej faktury za abonament telefoniczny.
Rozliczanie diet z tytułu krajowych podróży służbowych
Jakim dokumentem rozliczać diety dotyczące delegacji służbowych? Od czego zależy wysokość przysługującej diety?
Szkoda całkowita w pojeździe - odszkodowanie i sprzedaż wraku
Samochód stanowiący środek trwały w firmie uległ wypadkowi. Orzeczono szkodę całkowitą - część kwoty zostanie wypłacona bezpośrednio z ubezpieczenia, a część wpłynie ze sprzedaży wraku. Która z otrzymanych kwot będzie stanowiła przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu?
Świadczenie usług poza terytorium UE - jak rozliczyć?
Wykonuję usługi dla klienta ze Szwajcarii. Wystawiłam dla niego fakturę walutową - jak ją rozliczyć w programie?
Import usług u nievatowca - przedsiębiorcy zwolnionego z VAT
Kupiłam oprogramowanie Norton Internet Security. Wystawcą faktury jest firma zarejestrowana w Irlandii, ja z kolei nie jestem vatowcem. Czy muszę wysłać do urzędu skarbowego jakieś deklaracje w związku z tą transakcją?
Naprawa powypadkowa samochodu bez ubezpieczenia autocasco (AC) - czy faktury można zaliczyć w koszty?
Czy można zaliczyć w koszty fakturę VAT za naprawę samochodu osobowego w ramach likwidacji szkody komunikacyjnej w sytuacji, gdy auto nie miało polisy AC?
Korzystanie w firmie z użyczonego auta
Przez kilka miesięcy będę korzystała w firmie z użyczonego samochodu osobowego. Jak rozliczać taki sposób użytkowania? Czy będę musiała prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?
Rozliczanie auta używanego na podstawie umowy najmu
Dla celów działalności gospodarczej wypożyczam na kilkudniowe okresy z wypożyczalni samochód osobowy. Jak powinienem rozliczać opłaty za wypożyczenie, eksploatację i paliwo? Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu i rozliczać kilometrówkę?
Zmiana miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności
W najbliższym czasie przeprowadzam się do innego miasta i tam będę kontynuował działalność gospodarczą. Jakie obowiązki powinienem wypełnić w związku ze zmianą adresu i w którym miejscu zmienić dane w programie?
Nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K
Dowiedziałam się, że od stycznia 2016 roku wchodzą w życie nowe wzory deklaracji VAT-7. Czy formularz dostępny obecnie w programie nadal obowiązuje?
Zawieszenie działalności gospodarczej w trakcie miesiąca - niższe składki ZUS
Od 15 listopada zawiesiłam działalność gospodarczą - jak w takiej sytuacji przygotować deklarację ZUS-DRA za ten miesiąc? Czy w okresie zawieszenia muszę coś robić w programie?
Księgowanie odsetek za zwłokę
Czy odsetki za opóźnienie w płatności faktury mogę zaliczyć w koszty? Jeśli tak, to jak to zrobić? Kontrahent nie wystawia mi żadnego dodatkowego dokumentu, doliczam odsetki do przelewu za fakturę.
Deklaracja VAT-27
W programie pojawiła się nowa deklaracja VAT-27. Kiedy i w jakich przypadkach należy ją składać?
Zakup samochodu po zakończeniu umowy leasingowej
Odkupiłam samochód osobowy, który wcześniej użytkowałam na podstawie umowy leasingowej, otrzymałam fakturę VAT. Będę wykorzystywała auto do prowadzenia działalności i do celów prywatnych. W jaki sposób rozliczyć zakup, a jak późniejsze wydatki na paliwo i eksploatację? Czy trzeba prowadzić jakieś ewidencje?
Opłata za parkowanie - dowód wewnętrzny
Odliczenie 50% VAT przy zakupie paliwa do samochodu osobowego po 1.07.2015 r.
Kradzież samochodu - jak rozliczyć?
Autoryzacja e-deklaracji w 2015 roku
Zakup używanego samochodu na podstawie umowy sprzedaży
Kupiłem samochód osobowy od osoby prywatnej na podstawie umowy sprzedaży. Będę wykorzystywał auto do prowadzenia działalności i do celów prywatnych. W jaki sposób rozliczyć zakup, a jak późniejsze wydatki na paliwo i eksploatację? Czy trzeba prowadzić jakieś ewidencje?
Zakup samochodu osobowego do firmy, odliczenie 50% VAT z faktury
Obniżenie składek w deklaracji ZUS-DRA w związku z chorobą
Płacę składki ZUS z tytułu wszystkich ubezpieczeń (łącznie z chorobowym), w ubiegłym miesiącu przez 7 dni byłam na zwolnieniu lekarskim. Czy mogę zmniejszyć składki w deklaracji ZUS-DRA składanej za poprzedni miesiąc?
Zasiłek chorobowy dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, regularnie płacę składki ZUS na ubezpieczenie chorobowe. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim. Jak uzyskać zasiłek chorobowy z ZUS? Czy za bieżący miesiąc zapłacę niższe składki?
Korekta deklaracji VAT-7 (z ORD-ZU)
Składka na Fundusz Pracy w koszty
Kwota wolna od podatku przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy
Sprzedaż z kasy fiskalnej - rozliczanie, wystawianie faktur
Ulga na zakup kasy fiskalnej
Brak numeru rejestracyjnego pojazdu na fakturze za paliwo
Zaliczka na podatek dochodowy przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem
Osoba współpracująca - rozliczanie składek ZUS w programie
Zatrudnienie małżonka - składki ZUS
Aktualizacja danych rejestracyjnych - zmiana adresu firmy
Aktualizacja danych rejestracyjnych - adres e-mail
Zatrudnienie pracownika - lista płac, składki ZUS
Odliczenie VAT od paliwa po 1.04.2014
Odliczanie VAT od wydatków samochodowych po 1.04.2014
Usuwanie pozycji z dokumentu
Zakup i rozliczenie używanego środka trwałego (aparatu USG)
Zakup używanego samochodu na fakturę VAT marża
Jak wprowadzić używany samochód do środków trwałych, skoro podstawą zakupu jest faktura VAT marża?
Zakup nowego samochodu do firmy, która nie jest VAT-owcem
Planuję zakup nowego samochodu osobowego za kwotę 45.000 zł brutto. Sprzedawca wystawia fakturę VAT, jednak moja firma nie jest vat-owcem. Proszę o poradę, jak wprowadzić zakup do programu? Czy należy go amortyzować, a jeżeli tak, to z jaką stawką?
Rozliczanie pojazdu wg kilometrówki, ewidencja przebiegu
Poprzednio użytkowałem samochód prywatny i musiałem rozliczać go wg kilometrówki. Obecnie zakupiłem samochód na firmę, używam go też do celów prywatnych - czy w takiej sytuacji nie muszę już prowadzić ewidencji przebiegu? Czy nie występują już górne limity wydatków na eksploatację samochodu i mogę księgować wszystkie wydatki bez względu na ilość przejechanych kilometrów?
Składki ZUS za niepełny miesiąc, rozliczanie składek
Firma została zarejestrowana w połowie miesiąca, w związku z czym składki ZUS za ten miesiąc powinny być niższe. Program w deklaracji ZUS-DRA automatycznie wylicza składki w pełnej wysokości. Co należy zrobić, aby deklaracja była obliczona prawidłowo? Drugie pytanie: jak wprowadzać w programie koszty z tytułu składek ZUS?
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009